Młode oblicze węgierskiej ziemi
W tym roku Światowy Dzień Nauczyciela obchodzony jest na Węgrzech w nieco odmienny sposó.
Żywy łańcuch dla nauczycieli
Zajęcie Mostu Małgorzaty
A to jeszcze nie koniec dnia. W stolicy Węgier na godz. 17 ruch Grund (to właśnie o „grunt” walczyli „Chłopcy z Placu Broni”) zaprasza wszystkich, którym nie są obojętne losy węgierskiej oświaty na Most Małgorzaty. Tu odbędzie się akcja „Zajęcie mostu dla nauczycieli”, a o godz. 19 na placu Kossutha przed Parlamentem odbędzie się koncert solidarnościowy z pedagogami i demonstracja dla wolności.
Kryzys w węgierskiej oświacie
Węgierscy nauczyciele od wielu miesięcy protestują przeciwko przestarzałemu systemowi oświaty, nieodpłatnym nadgodzinom, zwiększeniu obowiązków i głodowym pensjom. Obiecane przez rząd podwyżki pensji o 10% nie znalazły akceptacji tego środowiska, a jeszcze bardziej go rozzłościły. Według pedagogów konstrukcja rewaloryzacji płac w zaproponowanym kształcie to tylko kosmetyczny zabieg, mającyna celu PR-owski wydźwięk, a nie wprowadzaniu rzeczywistych zmian.
„Strajk prawem podstawowym”
Kiedy nauczyciele zapowiedzieli ogólnokrajowy strajk, rząd odpowiedział rozporządzeniem opublikowanym w Dzienniku Ustaw z 12 lutego 2022 r., w którym m.in. określa na jakich warunkach nauczyciele mogą strajkować. W praktyce oznacza to, że nie mogą. Stąd to często pojawiające się hasło „Strajk prawem podstawowym”. Tych nauczycieli, którzy wbrew rozporządzeniu rozpoczęli strajk, dotknęły retorsje, albo zostało im doręczone ostrzeżenie, lub zwolnienie z pracy.
Pingback: Kto będzie dziś uczył? - Prosto z Budapesztu
Pingback: “Media łżą”, uczniowie protestują - Prosto z Budapesztu
Pingback: Kto będzie dziś uczył? - Prosto z Budapesztu
Pingback: Odszedł najbardziej wolny Węgier - Prosto z Budapesztu