Aktualności

Parlament węgierski zagłosuje za przyjęciem Szwecji do NATO

Premier Szwecji Ulf Kristersson przyleciał dziś do Budapesztu. Po spotkaniu roboczym z premierem Węgier w Klasztorze Karmelitów, odbyła się wspólna konferencja prasowa, na której premierzy obydwu krajów pozytywnie ocenili prowadzone rozmowy. Ich rezultatem jest podpisanie nowej umowy na zakup czterech nowych Gripenów i poniedziałkowe głosowanie w węgierskim parlamencie nad przyjęciem Szwecji do NATO. 

Dzisiejsze spotkanie było ważnym krokiem w długim procesie odbudowy zaufania. On i jego szwedzki odpowiednik pracowali nad tym przez długi czas i teraz mogą to zakończyć. Udało się wyjaśnić wzajemne dobre intencje. Węgierska polityka zagraniczna chce skupiać przyjaźnie, taki jest jej cel i sens. Dążymy do porozumienia i współpracy ze wszystkimi krajami. Tam, gdzie istnieją odmienne sposoby myślenia o sprawach światowych, szanuje się różnice zdań – powiedział premier Węgier.

 

Orban Viktor podkreślił także rolę jaką Szwecja odegrała we współczesnej historii Węgier. Podczas rewolucji w 1956 udzieliła Węgrom pomocy, a podczas negocjacji  akcesyjnych do UE była za szybszym przystąpieniem Węgier. Jak dodał “teraźniejszość też wygląda dobrze”. 

Ulf Kristersson podziękował za zaproszenie do Budapesztu. Powiedział, że z premierem Węgier rozmawiali o  prezydencji Węgier w UE, strategicznej agendzie UE i współpracy między oboma krajami. Ocenił dyskusję jako konstruktywną i wyraził zadowolenie z węgierskiej decyzji o zakupie Grippenów,  która  jest dobra dla obu krajów i dla bezpieczeństwa europejskiego.

Czytaj też „Węgrzy zwiększaja liczbe Gripenów”

Podczas konferencji prasowej jedne ze szwedzkich dziennikarzy zapytał Viktora Orbána o to, kiedy zmieniła się jego opinia na temat Szwecji, a Kristerssonowi zadał pytanie o to,  czy jako członek NATO będzie w dalszym ciągu krytykował stan węgierskiej demokracji. 

Odpowiedź Orbana: Jako sojusznicy NATO może będziemy musieli oddać życie, gdy przyjdzie taka sytuacja. Wymaga to wzajemnego zaufania. Dlatego potrzebne były niezbędne i staranne przygotowania, aby odbudować zaufanie po obu stronach . Nie oznacza to, że musimy się zawsze zgadzać, ale podstawowe zaufanie jest konieczne. Oba kraje podjęły się pewnego procesu. Umowa obronna nie jest teraz tylko umową biznesową: i tak istnieje od dawna, zapoczątkowana przez pierwszy rząd Orbána.

Odpowiedź Kristerssona: Przed każdym przystąpieniem do NATO każdy członek musi zatwierdzić przystąpienie nowego kandydata. Kristersson szanuje fakt, że węgierski parlament przyjmuje węgierską perspektywę. Współpraca według niego powinna zostać wzmocniona w obszarach, w których istnieje zbieżność poglądów. Szwecja postrzega wiele kwestii UE inaczej niż Węgry, co jest dobrze znanym faktem. Ale starają się osiągnąć kompromis. “Będziemy walczyć o siebie nawzajem w czasach zagrożenia”  podkreślił. 

Fot. Profil FB Viktora Orbána

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

00:00
00:00