AktualnościBalatonPolacy na Węgrzech

Otwarcie polskiego domu w Balatonboglár

Polskie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego „Mazurek” w Balatonboglár zostało oficjalnie otwarte. Pytanie, czy z tego polskiego domu nad Balatonem będzie można skorzystać już w tym sezonie letnim, jak na razie pozostaje otwarte.

Jak się dowiadujemy z dzisiejszego postu Głosu Polonii na FB właśnie dziś, po wielu latach oczekiwań, nastąpiło uroczyste otwarcie polskiego domu Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego „Mazurek” w Balatonboglár.

Dom Polski w Balatonboglar
Otwarcie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego w Balatonboglár, FB Głos Polonii

Polskie miejsce nad Balatonem

Przez wiele lat polski ośrodek edukacyjno-rekreacyjny w Balatonboglar, w miejscowości gdzie podczas II wojny światowej działała jedyna polska szkoła na świecie połączona z gimnazjum, którego ukończenie umożliwiało podjęcie studiów na Węgrzech,  był tematem radości i ekscytacji tutejszych Polonusów, nadziei na polski dom nad Balatonem, źródłem oskarżeń o defraudację pieniędzy, punktem wyjścia do rozmów, co tak naprawdę można by zrealizować w budynku, znajdującym się na osiedlu domków jednorodzinnych przy ulicy Tupianów dość oddalonym od plaży, który został zakupiony przez Ogólnokrajowy Samorząd Polski na Węgrzech w latach, gdy jego przewodniczącą była obecna rzeczniczka polskiej narodowości  przy Zgromadzeniu Narodowym Węgier, dr Ewa Słaba Rónay.

.
Urocyzste otwarcje Centrum Rekreacyjno-Edukacyjnego w Balatonboglár, FB Głos Polonii

Kontrowersje wokół remontu

Z perspektywy czasu trudno osądzić, czy zakup tego trochę większego domu jednorodzinnego w Balatonboglár, był dobrą decyzją. Zwłaszcza, gdy brakuje informacji. Jak wynika z protokołów posiedzeń OSP głosujący nad zakupem posiadłości mieli wizję, że przy niewielkim nakładzie na renowacje budynku, będzie można go udostępnić pod planowaną działalność już kolejnego lata. Niestety, od tego czasu upłynęło 6-7 lat, a dom polski wciąż nie przyjął ani jednej osoby pod swój dach.

Z pewnych źródeł wiemy, że dużą część kosztów remontu pokrył rząd węgierski, który jedną z transz finansowych uwarunkował powstaniem modlitewnej kaplicy w piwnicznej sali, gdzie kiedyś odbywała się hodowla kurczaków. Jak wynika z informacji Głosu Polonii takowa powstała. 

Program na lato 2023?

Z tym większą radością należy przyjąć wieści, że w końcu nastał ten długo oczekiwany moment. Zwłaszcza że stoimy u progu kalendarzowe lato 2023 i zapewne nie jedna osoba z wielką chęcią skorzysta z możliwości jakie oferuje Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne, dziś już wiemy, że zwane z polotem “Mazurek,” i będzie można w końcu na Węgrzech spędzić augustowskie noce. 

Jaki jest program tego centrum polskiej kultury nad Balatonem, niestety, nie udało się nam jeszcze dowiedzieć. Zwróciliśmy się jednak do Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego z prośbą o udzielenie informacji, ile kosztował zakup budynku, jego remontu, jaki jest wkład finansowy storny polskiej i węgierskiej, i jakie są plany na jego działalność. Jak tylko otrzymamy informację, od razu się z Wami podzielimy.

Na razie pozostaje nam cieszyć się  uroczystym otwarciem w gronie zaproszonych gości. Bóg zapłać. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

00:00
00:00