AktualnościBudapesztKulturaRozrywka

Dzień Świętego Stefana na Węgrzech obchodzony jest w tym roku wyjątkowo hucznie

Na Węgrzech od piątku trwają obchody tego najważniejszego węgierskiego święta państwowego/ Obchody Dnia Świętego Stefana zakończą się tradycyjnie już pokazem sztucznych ogni Budapeszcie. Tym razem jednak w nowoczesnej odsłonie.

Świąteczny weekend w Budapeszcie

W tym roku 20 sierpnia, kiedy obchodzony jest Dzień Św. Stefana, przypada na niedzielę. Organizatorzy postanowili to wykorzystać i rozpocząć świętowanie już w piątek. Podczas 3 dni 48 wykonawców da 151 koncertów. Imprezy odbywają się przez cały weekend w 20 miejscach w stolicy, a programy przeznaczone są dla różnych grup wiekowych. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Jest i parada operetki, koncerty węgierskich zespołów młodzieżowych, a także retro. Gry i zabawy dla dzieci, programy edukacyjne i oczywiście dużo, dużo węgierskiej gastronomii. Wszystkich atrakcji nie sposób jest wymienić, zainteresowanych odsyłam do specjalnie na tę okazję przygotowanej strony, gdzie informacje dostępne są także w języku angielskim Dzień Świętego Stefana. Można pobrać też program w formie aplikacji. 

Dzień Św. Stefana na Węgrzech

Co i gdzie w Budapeszcie?

Przeglądając przebogaty program imprez odnoszę wrażenie, że imprezy zostały bardzo dobrze dobrane do specyfiki miejsca. I tak w Lasku Miejskim (Varosliget) odbywają się głównie programy dla rodzin i dzieci, przy centralnie położonym Placu Elżbiety, miejscu spotkań młodzieży, koncerty grup młodzieżowych i DJ-i, przy nadbrzeżu budzińskim przy Politechnice, trochę bardziej wyszukanie, trochę bardziej alternatywnie i rockowo. To tu w niedzielę wieczorem o 19.15  wystąpi Tankcsapda, najsłynniejszy współczesny węgierski zespół rockowy. Przy nowoczesnym budynku Wieloryba (Bálna) pokazy designu i mody.

A na Wzgórzu Zamkowym mamy programy historyczne i folkowe, a u podnóża rozciąga się wielkie gastro czyli  “Ulica Węgierskich Smaków”. To tu można skosztować wybieranego co roku najlepszego tortu i chleba w kraju. 

Budapeszt
Ulica Węgierskich Smaków u podnóża Wzgórza Zamkowego od prawie 10 lat wpisuje się w krajobraz obchodów Dnia Świętego Stefana w Budapeszcie Fot. FB Szent István Napja

Organizatorzy zadbali też o to, by na wszystkich miejscach oficjalnych obchodów Dnia Św. Stefana były ujednolicone ceny podstawowych produktów, i tak:

– piwo Dnia Świętego Stefana (Borsodi jasne) – 350 ft.

– woda niegazowana, 0,5l (produkt Coca Cola Węgry) – 190 ft

– napój gazowany o smaku coli, 0,5 l (produkt Coca Cola Węgry) – 290 ft

– 3 rodzaje kanapek (produkt SPAR Węgry) – 390 ft.

Choć czuć ducha obchodów pierwszomajowych w czasach gulaszowego komunizmu, jak tu się nie bawić szałowo?

Stałe punkty Dnia Świętego Stefana

W tym dniu darmowy jest wstęp do Muzeum Narodowego i do parlamentu, a także do Sali Św. Stefana na Zamku, a do tradycyjnych programów obchodów Dnia Świętego Stefana należą:

  • wciągniecie węgierskiej flagi na maszt na placu Kossutha przy parlamencie i zaprzysiężenie nowych oficerów

  • Parada Powietrzna nad Dunajem

  • Msza św. w Bazylice i procesja z relikwią Świętej Prawicy i jako kulminacja wieczoru

  • pokaz sztucznych ogni.

Budapeszt
Uroczyste obchody Dnia Św. Stefana na Placu Kossutha w Budapeszcie Fot. FB Szent István Napja

Pokaz sztucznych ogni w Budapeszcie

Od kilku lat zamiast pokazu sztucznych ogni prezentowany jest unowocześniony show z użyciem najnowszej pirotechniki, a także dronów pt. „Zabawa Ognia i Światła”.

Pokaz sztucznych ogni rozpocznie się o godz. 21. Specjalnie oświetlony zostanie budynek parlamentu, Galerii Narodowej i Wzgórze Gellerta. Pokaz dronów odbędzie równocześnie w dwóch miejscach koło parlamentu i przy moście Petőfiego.

Budapeszt
Pokaz sztucznych ogni w Budapeszcie z okazji Dnia Św. Stefana

 W Budapeszcie rozpoczęły się MŚ w Lekkoatletyce 

Jakby tego było mało w sobotę 19 sierpnia rozpoczęły się w Budapeszcie 19. Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce. Mimo tego, że sobotni poranek rozpoczął się od ulewnego deszczu i trzeba było przesunąć pierwsze konkurencje na późniejszą godzinę, organizacyjnie można powiedzieć, że wszystko było dopięta na ostatni guzik. Czym jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. Kiedy od ponad 20 lat z każdym pierwszym opadem śniegu Budapeszt jest przez kilka godzin sparaliżowany i  słyszy się, że komunikację miejską znów zaskoczyła pogoda, to tak sprawne logistycznie i komunikacyjne rozwiązania robią naprawdę wielkie wrażenie. 

 

Mam nadzieję, że nie jest to przysłowiowa pochwała dnia przed zachodem słońca i świętowanie powstania węgierskiego państwa do końca przebiegnie sprawnie i w radosnej atmosferze. Czego życzę Węgrom nie tylko od święta! 

Budapeszt
W Budapeszcie obchody Dnia Św. Stefana rozpoczęły się już w piątek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

00:00
00:00