AktualnościBudapesztPrzewodnik po Budapeszcie

Nie przegap atrakcji, które możesz zobaczyć w Budapeszcie tylko w ten weekend!

Budapeszt hucznie świętuje 20 rocznicę przyłączenia do UE. Z tej okazji w dniach 1-5 maja odbywa się tu festiwal “Helló, Európa” oferujący w różnych częściach miasta wiele bezpłatnych imprez.

Dla Polaków, tłumnie odwiedzających w tych daniach stolicę Węgier, jest to niepowtarzalna okazja, by przyłaczyć się do wspólnej zabawy. 

Organizatorem festiwalu jest Urząd Miasta Stołecznego, a hasło przewodnie to “Wystarczy byś przyprowadził siebie, resztę daje Budapeszt”.

Cały program dostępny jest na stronie festiwalu „Helló Európa”. My wybraliśmy dla was pokazy sztuki światła, koncerty i piknik na Moście Wolności.

Pokaz sztuki światła w przejściu podziemnym przy ulicy Kigyó.

CINEMA MYSTICA PREZENTUJE: SUBMERSIVE

Przejście podziemne przy ulicy Kigyó stanie się na chwilę sanktuarium dźwięku i światła! Cinema Mystica za pomocą laserów, inteligentnych świateł, głośników i mistycznej mgły przekształci tę codzienną przestrzeń w cyfrowe dzieło sztuki.  

Daty 3 i 4 maja 2024, 18:00-20:00

Miejsce: Przystanek Ferenciek tere, przejście podziemne tuż przy Pałacach Klotyldy

Atrakjce w Budapeszcie
Pokaz sztuki światła w przejściu podziemnym przy Ferenciek tere

Specjalne projekcje Muzeum Sztuki Światła/Light Art Museum

Na dwa wieczory Muzeum Sztuki Światła przeniesie się na Dziedziniec Ratusza z niezwykłą instalacją świetlną i zaprezentuje Modulator V3 Dávida Szaudera (parafrazę Light Cell for the Electric Stage László Moholy-Nagy’ego).

Dávid Szauder jest czołowym profesorem Bauhausu, konstruktywistycznym malarzem, fotografem, projektantem i teoretykiem. Czerpał inspirację z kultowego dzieła László Moholy-Nagy’ego z 1930 roku Illuminated Cells for the Electric Stage, aby stworzyć parafrazę jednego z pionierskich dzieł sztuki światła.

Data 3 i 4 maja 2024, 20:00-23:59

Miejsce: Dziedziniec Ratusza Miejskiego/Városháza díszudvar

Atrakcje w Budapeszcie Muzeum Sztuki Światła
Muzeum Sztuki Światła przedstawia: Szauder Dávid: Modulator V3

Piknik na Moście Wolności

Most Wolności znów przez weekend będzie wolny od aut.

Od 3 do 5 maja z mostu znikną samochody, a ich miejsce zajmą mieszkańcy miasta i programy rekreacyjno-kulturalne. Koncerty, DJ-e, pokaz cyrkowy, wspólna joga i wiele, wiele innych. Tu m.in. 4 maja od 17 do 18 odbędzie się koncerty muzyki ludowej w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta.

Organizatorzy zachęcają, by wziąć swój ulubiony koc i swoich ulubionych przyjaciół i udać się na most!

Daty

3 maja 2024, 18:00 – 22:00

4 maja 2024, 10:00 – 22:00

5 maja 2024 10:00 – 22:00

Miejsce

Most Wolności / Szabadság Híd

Festiwal Klubów w Ratuszu Miejskim

Od piątku do niedzieli do Ratusza Miejskiego znajdującego się w centrum miasta, tuż przy centralnie położonym hubie komunikacyjnym Placu Deáka / Deák tér, wprowadzają się najsłynniejsze kluby ze stolicy. W piątek od 17 do 21.30 Turbina, w sobotę od 17 do Open Mic Budapest, a w niedzielę od 18 Szimpla.

Data 3-5 maja 2024

Miejsce Ratusz Miejski / Városháza

Atrakcje w Budapeszcie
Festiwal Klubów w Ratuszu Miejskim

Projekcja na fasadzie Centralnej Hali Targowej

Przez 2 wieczory na fasadzie Centralnej Hali Targowej na placu Fővám / Fővám tér na odwiedzających czekać będzie spektakularna projekcja, ukazująca różnorodność kulturową Unii Europejskiej. Głównymi tematami będą pokój, kultura, środowisko, mobilność, przyszłość, rozwój, technologia i wzrost. 

Data: 4-5 maja w godzinach od 20:00 do 23:30

Miejsce: Plac Fővám / Fővám tér

Atrakcje w Budapeszcie
Projekcja na fasadzie budynku Centralne Hali Targowej
00:00
00:00