AktualnościLudzie

Wiemy już, kto zostanie nowym prezydentem Węgier

Koalicja rządząca  Fidesz-KDNP przedstawiła swojego kandydata na prezydenta Węgier. Jest nim 68 letni Tamás Sulyok, prezes Trybunału Konstytucyjnego. 

Partia rządząca  Fidesz-KDNP przedstawiła swojego kandydata na prezydenta Węgier. Jest nim 68 letni Tamas Sulyok, prezes Trybunału Konstytucyjnego. Jak dotychczas tylko Ruch Naszej Ojczyzny (Mi Hazánk) zgłosił swoją kandydatkę na to stanowisko, opozycja jeszcze się waha, ale prawda jest taka, że nie ma to wielkiego znaczenia – koalicja rządząca ma w parlamencie 2/3 głosów,a więc większość konstytucyjną potrzebną do zaprzysiężenia nowego prezydenta.

Kiedy Węgry będą miały nowego prezydenta?

17 lutego w swoim dorocznym orędziu o stanie państwa Viktor Orban zwrócił się z prośbą do partii rządzącej, by “okres przejściowy ograniczyć do minimum, jak przystało na dużą i silną partię rządzącą”.

Była prezydent Węgier Katalina Novák po skandalu z ułaskawienie złożyła rezygnację 10 lutego. Według węgierskiego prawa parlament może przyjąć jej rezygnację nie wcześniej niż przed upływem 15 dni i od przyjęcia rezygnacji ma 30 dni na wybór nowego prezydenta. 

Czytaj też Czy prezydent Węgier Katalin Novák zachowa urząd?

Máté Kocsis, lider frakcji parlamentarnej Fideszu, tuż po zaprezentowaniu kandydatury Tamása Sulyoka podczas czwartkowej konferencji prasowej w Balatonalmadi, skierował pismo do marszałka węgierskiego Zgromadzenia Narodowego z prośbą o zwołanie jeszcze w ten piątek nadzwyczajnego posiedzenia parlamentarnego “w celu umieszczenia wyborów prezydenta Węgier w porządku obrad.”

Jak podaje HVG nowy prezydent mógłby zostać wybrany nawet już w przyszłym tygodniu. Najprawdopodobniej jednak rozkład jazdy będzie następujący:

Na poniedziałek 26 lutego wyznaczone jest posiedzenie, podczas którego parlament węgierski przyjmie rezygnację Katalin Novak, na okres przejściowy wybierze osobę w miejsce marszałka László Köver, który do wyboru nowego prezydenta będzie sprawował tę funkcję. Po drodze po 19 miesiącach zwlekania przegłosuje wejście Szwecji do NATO. A na następnym posiedzeniu 4 marca wybierze nowego prezydenta. O ile oczywiście koalicja rządząca nie wniesie o zwołanie nadzwyczjnego posiedzenie jeszcze w przyszłym tygodniu.

*

Tak, czy owak, nie zapominajmy, że przed nami 15 marca, Narodowe Święto Węgier. Wypadałby by symbol jedności narodowej, jakim jest urząd prezydencki na Węgrzech, miał już nową twarz.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

00:00
00:00