AktualnościSpołeczeństwo

Czy prezydent Węgier Katalin Novák zachowa urząd?

Czy decyzja prezydent Węgier Katalin Novák o ułaskawieniu skazanego za współudział w pedofili może pozbawić ją urzędu? Takie pytanie pojawia się dziś we wszystkich węgierskich mediach, otwierając tym samym debatę nad prezydenckim aktem łaski.

Prezydent Węgier Katalin Novak 27 kwietnia 2023 r. korzystając z okazji wizyty papieża na Węgrzech ułaskawiła pięciu skazanych. Zainteresowanie mediów wzbudziło wtedy ułaskawienie skrajnie prawicowego aktywisty Györgya Budaháziego skazanego na 13 lat za terroryzm.  2 lutego br.  skandal wybuchł przez innego z ułaskawionych. Tego dnia  opozycyjny portal 444.hu w artykule Balázsa Kaufmanna pt.  “ Katalin Novak ułaskawiła wspólnika pedofila, dyrektora domu dziecka w Bicske”, jako pierwszy podał do publicznej wiadomości szczegóły dotyczące popełnionego przez niego przestępstwa.  

Orędowniczko nasza

Artykuł rozpoczyna się od zacytowania dokumentów sądowych, na podstawie których Katalin Novák uznała byłego wicedyrektora za osobę godną ułaskawienia. Zgodnie z wyrokiem skazany:

  • wiedział, że dyrektor molestował kilkoro dzieci,

  • zmuszał jedno z dzieci do podpisania fałszywego zeznanie, którego treść brzmiąła: „Zmyśliłem, że razem doprowadziliśmy do orgazmu moje narządy płciowe i że robił to z innymi dziećmi. Prawda jest taka, że nie ściągnął mi spodni, nie dotykał mnie i nie bił”.

  • chciał, aby dziecko podpisało to fałszywe zeznanie w jego własnym biurze w obecności dyrektora pedofila

  • został skazany na 3 lata i 4 miesiące więzienia, zarówno w pierwszej, jak i drugiej instancji.

Prezydent Węgier Katalin Novák swoimi publicznymi wypowiedziami zasłużyła sobie na miano orędowniczki ochrony dzieci i rodzin. Tym bardziej zadziwia więc fakt, że ułaskawiła osobę współwinną pedofili. Nie bez przyczyny więc społeczne oburzenie na ten niewątpliwy akt hipokryzji.  

Prezydent Węgier Katalin Novak
Prezydent Węgier Katalin Novák na karnawałowym balu charytatywnym w miejscowości Békés, styczeń 2024 Fot. FB Novák Katalin

Dlaczego dopiero teraz?

Według artykułu wszystko to nie wyszłoby na jaw, gdyby skazany jednocześnie nie próbował odwołać się od wyroku do trzeciej instancji. Postępowanie sądowe było w toku, więc materiały kwietniowe zostały włączone do postanowienia trzeciej instancji we wrześniu. Jak twierdzi 444.hu uwagę na ten dokument zwrócił im jeden z czytelników. Warto tu zaznaczyć, że sąd podtrzymał zarówno wyrok pierwszej, jak i drugiej instancji, więc zastępca dyrektora pedofila, mimo że na mocy ułaskawienia nie będzie musiał odbyć nałożonej kary i nie będzie miał rejestru karnego, nadal był prawnie winny. 

Błyskawiczna reakcja Viktora Orbána

Protestują przed MSW.  Znani Węgrzy i Węgierki wyrażają swój sprzeciw. Partia Momentum  zwołuje demonstrację.  Katalin Novak po kilku dniach milczenia próbuje tłumaczyć się z tego ułaskawienia. Na darmo jednak.

O tym jak daleko zaszła sprawa, świadczyć może fakt, że w czwartek po południu premier Węgier Viktor Orbán wykonuje ruch. Na swoim profilu FB zapowiada, że zabierze głos w tej sprawie. Już po pół godziny pada oświadczenie “W imieniu rządu złożyłem poprawkę do konstytucji, która uniemożliwi ułaskawienie skazanych za przestępstwo przeciwko nieletnim.

„Trzeba stworzyć jasną stytuację! W przypadku przestępstw przeciwko nieletnim, sprawca nie może zostać ułaskawiony!” – Viktor Orbán

Viktor Orban Nie ma Łaski dla pedofilów
"Nie ma zmiłuj dla pedofilów" Fot. FB Orbán Viktor

Czy Katalin Novak utrzyma prezydenturę?

Część węgierskiego społeczeństwa uważa jednak, że to za mało. Aby stało się zadość sprawiedliwości żądają rezygnacji Katalin Novak z urzędu prezydenta, a także skreśleniu z listy wyborczej do Parlamentu Europejskiego Judit Vargi, ówczesnej minister sprawiedliwości, która zgodnie z węgierskim prawem udzieliła kontrasygnaty. Dziś o 16 i 18 godz. przed MSW i Pałacem Sándora (rezydencja prezydenta) odbędzie się kolejna demonstracja, która może okazać się probierzem dla Fideszu odnośnie przyszłości prezydenckiego fotela. 

Jak donosi HVG powołując się na swojego czytelnika jeszcze przed oświadczeniem premiera o wprowadzeniu poprawki do konstytucji, rozpoczęła się telefoniczna sonda społeczna. Pracownik instytutu badania opinii publicznej Call Express zadzwonił do niego z następującymi pytaniami:

  • Czy słyszał Pan, że w kwietniu ubiegłego roku prezydent Katalin Novák ułaskawiła byłego wicedyrektora domu dziecka w Bicske?

  • Czy słyszał Pan, że Judit Varga, ówczesna minister sprawiedliwości, również musiała kontrasygnować decyzję o ułaskawieniu? 

  • Czy uważa Pan, że Judit Varga, jako minister sprawiedliwości, może zostać pociągnięta do odpowiedzialności w tej sprawie?

  • Czy zgodziłbyś się, gdyby Parlament dokonał przeglądu instytucji ułaskawień prezydenckich za przestępstwa przeciwko dzieciom, takie jak pedofilia, i nie zezwolił na ułaskawienia?

Przeczytaj także: Skandal pedofilski na Węgrzech. Decyzja Novak może wiele zmienić

 Polak Węgier

Czy to przypadek, że właśnie teraz, kiedy w Polsce decyzja prezydenta Andrzeja Dudy wywołala tyle kontrowersji,  na Węgrzech wybucha skandal dotyczący prezydenckiego aktu ułaskawienia sprzed ponad pół roku?

Teraz, kiedy w Polsce linia frontu walki rządu i opozycji toczy się na granicy prawnej, a prezydent kraju decyzją o ułaskawieniu wyciąga z więzienia polityków, osadzonych tam przez nowo powstały rząd, blokując tym samym wprowadzenie zmian dotyczących praworządności, wymiar sprawiedliwości i rola jaką w nim odgrywa prezydent znalazła swoje miejsce także w debacie publicznej na Węgrzech. Jak się to zakończy myślę, że przynajmniej na Węgrzech, niebawem już zobaczymy. 

Czy słuszny jest wniosek, że przeprowadzane badania opinii publicznej w tej sprawie pokazują, że rząd węgierski aż tak mocno się nie trzyma? Jedno wydaje się być pewnym. Niezależnie od tego, czy będzie zmiana w fotelu prezydenckim, czy też nie, sam autorytet urzędu został poważnie zachwiany. 

Jeden komentarz do “Czy prezydent Węgier Katalin Novák zachowa urząd?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

00:00
00:00