AktualnościRozrywkaZakole Dunaju

Jednodniowa wycieczka do Zakola Dunaju

Zakole Dunaju to idealne miejsce na jednodniową wycieczkę z Budapesztu. Trasa rowerowa i spacerowa, spływy kajakowe, kenu i SUP pośród malowniczych krajobrazów.

Dokąd wyruszyć z Budapesztu na jednodniową wycieczkę? To pytanie często zadają sobie zarówno mieszkańcy Budapesztu, jak i osoby odwiedzające stolicę Węgier. 

Zakole Dunaju (Dunakanyar) to jeden z ulubionych celów wypadów jednodniowych budapeszteńczyków. Polakom najczęściej kojarzy się głównie ze słynnym Zamkiem Wyszehradzkim, jednak my pozostaniemy dziś po drugiej stronie rzeki, poza tą turystyczną atrakcją. 

Zakole Dunaju znajduje się ok. 40 km od Budapesztu. Łatwo tu dojechać zarówno samochodem, jak i pociągiem. To tu na brzegiem Dunaju znajdują się takie malownicze miejscowości jak Verőce, Nagymaros czy Zebegény. Jeśli chcielibyście wdrapać się na Zamek Wyszehradzki, z miejscowości Nagymaros możecie przeprawić się tam promem.

Zakole Dunaju to idealne miejsce na jednodniową wycieczkę z Budapesztu
Widok na Zamek Wyszehradzki z Nagymaros Fot. Marzena Jagielska

Zakole Dunaju to także jedna z ulubionych tras rowerzystów, a także wymarzone miejsce dla amatorów sportów wodnych: spływy kajakowe, kenu i SUP. W wielu miejscowościach można je wypożyczyć, ale najsłynniejszym miejscem w całym Zakolu Dunaju jest jedna z najstarszych przystani i wypożyczalni sprzętów wodnych Depo-Z w Zebegény.

Zakole Dunaju to idealne miejsce na jednodniową wycieczkę z Budapesztu
Mariann i Endre, właściciele wypożyczlani sprzetów wodnych Depo-Z w Zebegény Fot. www.depo-z.hu

Właścicielami Depo-Z jest małżeństwo Mariann i Endre, którzy czynnie biorą udział w życiu lokalnej społeczności. Kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, to właśnie oni zmobilizowali mieszkańców Zakola Dunaju do niesienia pomocy zarówno uchodźcom z Ukrainy, jak i pozostającym w niej. To właśnie tym widocznym na zdjęciu vanem, co tydzień rozwozili po różnych miejscach zebrane dary i artykuły pierwszej pomocy. To właśnie Mariann zainicjowała zbiórkę na pierwsze miejsce dla matki z dzieckiem stawiając przy Dworcu wschodnim (Keleti pu) ogrzewany kontener z prysznicem i przewijakiem obsługiwany przez wolontariuszy głównie z Zakola Dunaju.

Plaża w Nagymaros w Zakolu Dunaju Fot. Mohai Balázs/MTI

W każdej miejscowości znajduje się plaża i punkty gastronomiczne. Zwłaszcza Nagymaros stal się w ostatnich latach wakacyjnym kurortem.

Chciałabym dziś wam polecić miejsce mniej znane, nie tak bardzo oblegane, gdzie pośród bujnej przyrody można się zrelaksować i posilić. 

Tandem znajduje się przy trasie rowerowej pomiędzy Zebegény a Nagymaros.
Tandem znajduje się przy trasie rowerowej pomiędzy Zebegény a Nagymaros. Fot. Marzena Jagielska
Tandem znajduje się przy trasie rowerowej pomiędzy Zebegény a Nagymaros.
Tandem - relaks i posiłek Fot. Marzena Jagielska
Zakole Dunaju miejsce przyjazne dla czworonogów
Zakole Dunaju miejsce przyjazne dla czworonogów Fot. Marzena Jagielska

Tandem znajduje się przy trasie rowerowej pomiędzy Zebegény a Nagymaros. I zapewne dlatego, że jest oddalony od centrum, pozostał oazą spokoju i chilloutu. Przynajmniej w ciągu dnia. Wieczorami w weekendy  organizowane są tu koncerty. W nadchodzącą sobotę (8 lipca 2023) o 21 godz. rozpocznie się tu Dunakanyar reggae club, a na tarasie wystąpi węgierski zespół Bottah Rankin.

Jest to też miejsce przyjazne dla psów. My wyruszyliśmy tam z Dworca Zachodniego, wysiedliśmy na stacji Nagymaros. Po wyjściu z pociągu skierowałyśmy się w prawo, a później podziemnym przejściem zeszliśmy do Dunaju, a stamtąd polną ścieżką biegnącą poniżej trasy rowerowej udaliśmy się na długi spacer zakończony odpoczynkiem w Tandem. 

Zakole Dunaju idealne miejsce na jednodniową wycieczkę
Po wyjściu z pociągu skierowałyśmy się w prawo, a później podziemnym przejściem zeszliśmy do Dunaju, a stamtąd polną ścieżką biegnącą poniżej trasy rowerowej udaliśmy się na długi spacer

Po drodze zatrzymaliśmy się na jednej z dzikich plaż, by zamoczyć nogi i psa. Pływania zdecydowanie nie polecam. Dunaj jest bardzo wartki i niebezpieczny. Dla tych, którzy chcieliby popływać w Dunaju, proponuję skorzystać ze specjalnie wyznaczonych do tego miejsc.

Jeśli po spacerku mielibyście ochotę się wyciągnąć, przed wejściem do Tandem znajdują się dwa hamaki. Gdyby zaś się nagle rozpadało, alebo mielibyście dosyć słońca, możecie skorzystać z zadaszonej części, gdzie znajduję się stół pingpongowy i planszówki.

W Tandemie możecie się też schować przed słońcem lub deszczem i pograć w pingponga Fot. Marzena Jagielska
W Tandemie możecie się też schować przed słońcem lub deszczem i pograć w pingponga Fot. Marzena Jagielska

Pociągi do Zakola Dunaju odchodzą z Dworca Zachodniego (Nyugati pu), a podróż do Nagymaros trwa 47 minut (zónázó vonat/pociąg strefowy). Możecie też wziąć ze sobą rowery. Ostatni pociąg z Nagymaros do Budapesztu odjeżdża o 23.12. 

Jeden dzień poza miastem, a baterie naładowane na cały tydzień!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

00:00
00:00