AktualnościBudapesztLudzie

44 lata temu Bertalan Farkas jako pierwszy Węgier poleciał w kosmos

44 lata temu Bertalan Farkas jako pierwszy Węgier pojawił się w kosmosie. Tym samym Węgry stały się 7 państwem, które zaznaczyło swoją obecność w kosmicznej przestrzeni.

Bertalan Farkas w kosmiczną misję wyruszył 26 maja 1980 roku na pokładzie Sojuz 36, a powrócił 3 czerwca 1980 roku w kapsule Sojuza 35. W kosmiczną podróż w ramach radzieckiego międzynarodowy program kosmicznego Interkosmos

Bertalan Farkas, pierwszy Węgier w kosmosie
Bertalan Farkas, pierwszy Węgier w kosmosie Fot. okostanterem.com

Z tej okazji 26 maja 2024 r.  w godz. 10-16 w Budapeszcie przy placu Egyetem tér odbył się projekt Interkosmos 44, podczas którego wspólne malowano portret Bertalana Farkasa według konceptu PICaROUND. A o godz. 15 kosmonauta pojawił się na placu osobiście, życzył wszystkim dobrej pracy,  ale także zaznaczył, żeby nie zapomnieli o namalowaniu wąsa. “Wąs musi być”.

PICaROUND to autorski projekt fizyka Nándora Bokora i artystki Zsófi Pittmann. Opracowana przez nich technika bazuje na złudzeniu optycznym – różnej grubości kręgi, które wypełnia się jednym kolorem, tworzą wybrany obraz. 

Kolorowanka PICaROUND. Portret Bertalana Farkasa na placu Egyetem tér
PICaROUND. Portret Bertalana Farkasa na placu Egyetem tér

Jak przystało na 44 rocznicę węgierskiego podboju kosmosu, portret Bertalana Farkasa  o rozmiarach 100 m2 składał się z 44 kręgów. Jednorazowo kolorować mogło max. 20 uczestników.

Czytaj też Zapadła oficjalna decyzja: Tibor Kapu będzie kolejnym węgierskim astronautą

 

Bertalan Farkas pierwszy Węgier w kosmosie
Jednorazowo kolorować mogło max. 20 uczestników.

Podczas gdy trwało wypełnianie ostatnich kręgów portretu, Bertalan Farkas udzielił wywiadu i odpowiadał na liczne pytania od publiczności. Jak się okazało, dla wielu z nich pierwszy Węgier w kosmosie jest ważnym bohaterem z lat dziecięcych, a jego dokonania dodawały im odwagi w podejmowaniu trudnych decyzji życiowych. Jednym z nich był dr Nándor Bokor (twórca PICaROUND), który jako 11-latek miał okazję spotkać się z Bertalanem Farkasem.

Czytaj też Węgry w kosmosie

Kosmonauta zapytany o to, jak ten lot zmienił jego sposób myślenia, odpowiedział:

Celem badań przestrzeni kosmicznej jest to, byśmy mogli jak najdalej dotrzeć. Kiedy możemy dotrzeć dalej? Tylko wtedy, kiedy ludzkość ma wspólny cel. Widziałem Ziemię, jak fantastycznie wygląda we wszechświecie. Żeby ją ochronić, wiele rzeczy należałoby robić w inny sposób niż to dziś robią politycy.

Jeszcze tylko symboliczne zakończenie malowania portretu – ostatnie pociagniecie pędzlem należało do węgierskiego astronauty. I gotowe. 
Pozostało tylko zawiesić dzieło na budynku Uniwersytetu ELTE, Wydział Prawa i Administracji. 

Portret Bertalana Farkasa, pierwszego Węgra w kosmosie, zawisł na budynku Uniwersytetu ELTE, Wydział Prawa i Administracji
Portret Bertalana Farkasa, pierwszego Węgra w kosmosie, zawisł na budynku Uniwersytetu ELTE, Wydział Prawa i Administracji
00:00
00:00