AktualnościBudapesztKulturaSpołeczeństwo

Demonstracja węgierskich influencerów po skandalu z prezydenckim ułaskawieniem

Po tym jak węgierski niezależny portal 444.hu ujawnił szczególy prezydenckiego ułaskawienia, na Węgrzech zawrzało.

Najpierw prezydent Węgier Katalin Novák podała się do dymisji, za nią z życia politycznego wycofała się była minister sprawiedliwości Judit Varga, poczym ku wielkiemu zaskoczeniu wszystkich rezygnację ze stanowisk w spółkach skarbowych złożył były mąż Vargi, Péter Magyar. Jakby tego było mało, następnego dnia Magyar udziela prawie dwugodzinnego wywiadu, w którym otwarcie mówi o korupcji i machnie propagandowej Fideszu.

Wywiad z Péterem Magyarem: Węgry. “Państwo, gdzie kilka rodzin posiada połowę kraju”

 

Demonstracja węgierskich influencerów
Cover wydarzenia na FB demonstracji węgierskich influencerów w obronie ofiar, dzieci i zdrowego społeczeństwa

Demonstracja w Budapeszcie

Węgierscy influencerzy na piątek zwołują demonstrację na Placu Bohaterów w Budapeszcie. Jak zaznaczają jest to demonstracja ponad partyjnymi flagami – do udziału zapraszają wszystkich, niezależnie po której stronie politycznej stoją. Głównym adresatem ich przekazu jest przede wszystkim młodzież, również ta skrzywdzona. 

Jak możemy przeczytać w tekście wydarzenia na FB  influencerzy mają dosyć klimatu jaki panuje w publicznej przestrzeni na Węgrzech. 

Mamy już dość.

Niezależnie od politycznych przynależności, uważamy, że ważne jest, abyśmy jako obywatele wypowiedzieli się w obronie ofiar, przejrzystości, ludzkiej przyzwoitości i uczciwego dialogu społecznego. Jesteśmy rozgoryczeni.

Wydarzenia ostatnich kilku dni skłoniły nas do tego, byśmy wspólnie wyszli z przestrzeni online. To bardzo nie w porządku, że węgierskie życie publiczne składa się z podżegania, mowy nienawiści i łamań charakteru. Jakby tego było mało, okazało się także, że pod pretekstem wizyty papieża zwolniono mężczyznę, który był aktywnym wspólnikiem sprawcy wykorzystywania seksualnego dzieci. Został zwolniony z prezydenckim ułaskawieniem, otrzymał zaświadczenie o niekaralności i w każdej chwili będzie mógł ponownie pracować z dziećmi.

To, co się stało, wykracza poza osobę i odpowiedzialność byłej Prezydenta Republiki i byłej Minister Sprawiedliwości. Państwo porzuciło najbardziej bezbronne dzieci, których udziałem jest tragiczny los,, powierzając ich opiece krzywdzącemu je dyrektorowi. Po tym porzuceniu teraz państwo także zdradziło ofiary. Chcemy wyrazić nasz gniew, ból i współczucie.

Ile jest jeszcze takich przypadków, o których nie wiemy i które są przemilczane?

Podnieś głos, gdy głosy ofiar są uciszane!

Nie odwracaj głowy, gdy krzywdzeni są bezbronni!

Nie bądź obojętny!”

Na końcu proszą, by na demonstrację nie przynosić flag, ani żadnych symboli przynależności partyjnej.

Czytaj też „Węgierski prawnik o eliminacji członków Fideszu. Kilka osób posiada połowę karaju.”

Poparcie dla demonstracji influencerów

Poparcie dla demonstracji wyraziło już ponad 100 osobistości życia publicznego na Węgrzech, a swoją obecność zaznaczyło już na wydarzeniu FB ponad 30 tys. osób.

Pewnie będzie ich o wiele więcej, gdyż  wśród organizatorów jest była polityczna aktywistka, obecnie youtuberka i stand-uperką Edina Pottyandy, Zsolt Osváth, były uczestnik reality show i vloger, a także obecnie największa gwiazda sceny muzycznej Azahriah, taki trochę węgierski Mata (3 razy dzień po dniu zapełnił ponad 60-tysięczny stadion Puskás Aréna), a całość poprowadzi Márton Gulyás, autor podcastu na YouTubie “Partizán”, na którym ukazał się ekskluzywny wywiad z Péterem Magyarem. 

Czas  też sprzyjający. Piątek, piąteczek, piątunio o 18.30. 

Dobra frekwencja murowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

00:00
00:00