BalatonKulturaVeszprém ESK 2023

Veszprém wciąż nieodkryty przez Polaków

Veszprém to jedno z najważniejszych miast na Węgrzech, zarówno ze względu na swoją bogatą historię, jaki dziedzictwo kulturalne. Niestety, wśród Polaków prawie zupełnie nieznane. Kiedy jako Węgierka mieszkająca w Polsce miałam okazję wysłuchać z czym Polakom kojarzą się Węgry, nigdy nikt z moich rozmówczyń i rozmówców ani słowem nie wspomniał Veszprém.

Veszprém to 60-tysięczne miasto położone prawie że nad samym Balatonem (niecałe 20 km do Balatonfüred), oddalone 110 km od Budapesztu. Jest jednym z najstarszych węgierskich miast. To tu powstał pierwszy uniwersytet w kraju oraz stolica biskupia w XI wieku. Jest to miasto partnerskie m.in. Tarnowa. Mimo to nie przypominam sobie, aby podczas wieloletniego pobytu w Polsce,  słysząc, że jestem z Węgier,  ktokolwiek wymienił Veszprém. 

Poza Budapesztem i Tokajem, chyba Hajdúszoboszló, Szeged (po polsku Segedyn), Székesfehérvár są najbardziej znane wśród Polaków.  To pierwsze  swoimi basenami przyciąga  rodziny z dziećmi z całej Polski. Te ostatnie bardziej słyną z rozbawiającej Węgrów wymowy przez naszych rodaków. O, przepraszam, pominęłam Szekszárd –  najbardziej seksowne miasto w tym kraju. A Veszprém? Veszprém nie uzyskał jeszcze takiej sławy, a myślę, że szkoda.

Veszprem miasto muzyki
W 2019 roku Veszprém zdobył tytuł Miasta Muzyki UNESCO Fot. VEB 2023

Miasto muzyki

W 2019 roku Veszprém zdobyło tytuł Miasta Muzyki UNESCO i od tego czasu każdego dnia dokłada wszelkich starań, aby na ten tytuł zasłużyć i pozostać godnym.

Od 20 lat organizowany jest tutaj festiwal muzyczny VeszprémFest, który nie ogranicza się do jednego gatunku muzycznego, ale dąży do osiągnięcia najwyższego międzynarodowego poziomu z  dziedziny opery, jazzu, muzyki poważnej, światowej muzyki rozrywkowej i przyciąga do miasta miłośników muzyki.

Czytaj też Festiwal muzyczny? Na Węgrzech jest ich bardzo wiele, ten jest jednak wyjątkowy!

W zeszłym roku pojechałam na koncert ZAZ, który odbył się na głównej scenie tego Festiwalu w História kert. Przyjemne  miejsce otoczone ślicznymi, wąskimi uliczkami, gdzie można nie tylko pospacerować, ale natrafić na ciekawe sklepiki ze starociami. Dla ochłody warto przejść wzdłuż potoku Séd w pięknym parku z widokiem na zamek, który wznosi się nad miastem na jednym z siedmiu wzgórz. Być może z lekką przesadą, ale podobno tak jak w Rzymie. 

ZAZ w Veszprem

W tym roku festiwal VeszprémFest odbywa się właśnie teraz, od 12 do 16 lipca. Gwiazdą finałowego koncertu jest Norah Johnes.

Kilka dni później, 19-ego lipca rusza Festiwal Muzyki Ulicznej Veszprémi Utcazene Fesztivál, a także Festiwal Muzyki Dawnej Veszprémi Régizenei Napok.

Jakby tego było mało, to może tytuł tegorocznej Europejskiej Stolicy Kultury zachęci was do odwiedzenia tego miasta, skoro już spędzacie ten czas nad Balatonem.

Gyöngyvér Takáts

Czytaj też Europejskie Stolice Kultury 2023: Veszprém, Eleusis i Timișoara

2 komentarze do “Veszprém wciąż nieodkryty przez Polaków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

00:00
00:00