Polacy na Węgrzech

Zmarła Alicja Nagy. Jedna z najjaśniejszych postaci Polonii węgierskiej

20 lutego 2024 r. w Budapeszcie zmarła Alicja Nagy. Dziennikarka i działaczka polonijna na Węgrzech. Miała 79 lat. 

Alicja Nagy na Węgrzech

Od l976 r. członkini Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. J. Bema na Węgrzech i stała społeczna współpracowniczka „Głosu Polonii”. Od 1990 r. członkini zarządu „Bema”, a od 1997 przez dwie kadencje do 2004 r. jego prezeska. Od 1997 r. do 2001 r. redaktorka naczelna miesięcznika „Polonia Węgierska”, z którym do dzisiaj współpracowała. Członkini Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pw. „Św. Wojciecha” i Stowarzyszenia „Polonia Nova”. Działała też w Stołecznym Samorządzie Polskim, przez kilka kadencji była radną i przewodniczącą Samorządu Polskiego XIII. dzielnicy. 

Lata młodości spędziła w rodzinnych Kielcach i Warszawie, gdzie ukończyła polonistykę na UW.  Zatrudnienie znalazła pierw jako nauczycielka, poźniej dziennikarka i  sekretarka Melchiora Wańkowicza. Aktywna do końca.  W ostatnich latach pracowała nad książką o osiągnięciach Polaków, którzy znaleźli się na Węgrzech dzięki „emigracji serc”.

Alicja Nagy w 2003 r.  otrzymała nagrodę “Za zasługi dla Polonii Węgierskiej”, a w 2021 r.  jako wyraz uznania za rolę jaką odegrała w życiu kulturalnym polskiej mniejszości narodowej, za rozwijanie kontaktów Polonii z Polską, a także za pracę dziennikarską i redaktorską Węgierski Złoty Krzyż Zasługi przyznawany przez prezydenta Węgier  w dniu święta narodowego 15 marca.

Budapeszt
Alicja Nagy w 2021 r. odznaczona została Węgierskim Złotym Krzyżem Zasługi jako wyraz uznania za jej rolę w życiu kulturalnym polskiej mniejszości narodowej, za rozwijanie kontaktów Polonii z Polską, a także za pracę dziennikarską i redaktorską.

Alicja Nagy – przewodniczka po życiu Polonii węgierskiej

“Alicja od 2000 roku jest przewodniczką turystyczną po Węgrzech, ale za jej wiedzę i dorobek mogłaby śmiało uzyskać tytuł – jeśliby takowy istniał – przewodniczki po życiu Polonii węgierskiej, które od przyjazdu do Budapesztu w 1976 roku współtworzy, pełniąc przeróżne funkcje”. 

Tak rozpoczęłam wywiad z Alicją Nagy, który ukazał się w “Polonii Węgierskiej” (2021/308-309, str. 18) pt. „Przewodniczka po życiu Polonii węgierskiej”. I dalej. 

“Alicję Nagy poznałam na początku 2020 roku, kiedy rozpoczynałam pracę jako redaktorka naczelna „Polonii Węgierskiej”. Zaczęło się od jednego telefonu, raz czy dwa spotkałyśmy się, a później już znów na długo pozostały tylko rozmowy telefoniczne.  Wiadomo, pandemia. Pamiętam dobrze moment, dla mnie bardzo wzruszający, kiedy na ekranie komputera przeglądałyśmy jej zbiory zdjęć z różnych wydarzeń polonijnych – sylwestrów, andrzejek, zabaw karnawałowych – a ja próbowałam to jakoś uporządkować, sporządzając podpisy i jednocześnie chcąc dowiedzieć się jak najwięcej o tych czasach, o ludziach, którzy go tworzyli. Jakże często okazywało się, że tych roześmianych ludzi już z nami nie ma. Pozostała tylko pamięć i przysłowiowa wyblakła fotografia”.

Alicja Nagy Polonia węgierska
Alicja Nagy w latach młodości spędzonych głównie między rodzinnymi Kielcami, a Warszawą była sekretarką Melchiora Wańkowicza.

Pozostała tylko pamięć i bardzo dużo fotografii.

 

Alicjo, pozostaniesz z nami jeszcze przez wiele pokoleń. 

 

Z wyrazami szacunku i przyjaźni,

Marzena Jagielska

Alicja Nagy

Jeden komentarz do “Zmarła Alicja Nagy. Jedna z najjaśniejszych postaci Polonii węgierskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

00:00
00:00