Kopuła Światła. Nowa atrakcja w Budapeszcie
Do połowy marca w budapeszteńskim ZOO potrwa wielka wystawa sztuki światła “Kopuła Światła”. Dodatkową atrakcję stanowi wejście do budynku Biodóm, który po raz pierwszy został otwarty dla publiczności.
Moją uwagę na ten projekt zwróciło niecodzienne zjawisko, które zaobserwowałam 1 marca wieczorem. Nad Pesztem unosiła się fioletowa chmura, która przypominała inwazję UFO lub zbliżający się grom z jasnego nieba. Nie powiem, wyglądała ładnie.
Pojawienie się tego światła na niebie zainteresowało nie tylko mnie. Jak dowiedziałam się na drugi dzień z gazet, wielu czytelników posłało do redakcji zdjęcia z zapytaniem, cóż to może być. A dziennikarze, jak to dziennikarze, szybko sprawę wytropili i poinformowali na łamach Telexu, że jest to związane z inauguracją wystawy światła Fénydóm w ZOO w Budapeszcie.
Donoszę więc i ja, że w dniach 1-17 marca w budynku Biodóm w budapeszteńskim ZOO (znajduje się blisko Lasku Miejskiego, Placu Bohaterów i kąpieliska termalnego Széchenyi) odbywa się wielki pokaz ponad 30 instalacji i obrazów świetlnych zatytułowany Kopuła Światła (Fénydóm).
Jest to kolejny projekt twórców festiwalu INOTA, który miał swoją premierę w Veszprém w ramach Europejskiej Stolicy Kultury i od razu zdobył sobie rzeszę fanów. Tym razem do współpracy zaprosili Studio LaLuz Visuals znane z monumentalnych obrazów świetlnych oraz międzynarodowej sławy artystę światła Karla Kolę.
Czytaj także Veszprém wciąż nieodkryty przez Polaków
Dodatkową atrakcją jest już samo wejście do imponującego budynku Biodóm, który do tej pory można było oglądać tylko z zewnątrz.
W 2018 r. w konkursie International Property Awards projekt Biodóm został uznany za najlepszy budynek rekreacyjny w Europie.
Zaplanowany z wielkim rozmachem od lat stoi niedokończony, a koszty zakończenia budowy są kością niezgody między rządem, a władzami Budapesztu.
Biodóm jest częścią projektu Pannon Park (Parku Panońskiego), który zajął miejsce po dawnym Wesołym Miasteczku. Rozciągający się na 5 hektarach park ma nawiązywać do dawnej dzikiej przyrody Kotliny Karpackiej. Do tego okresu w najnowszej historii Ziemi, kiedy region ten był znacznie cieplejszy i zamieszkiwany przez florę i faunę przypominającą dzisiejsze tropikalne i subtropikalne krajobrazy.
Czytaj także Festiwal INOTA
Centralnym punktem Parku Panońskiego ma być Biodóm – hala o powierzchni 1,7 hektara z bujną roślinnością i bogatą fauną. Zgodnie z projektem zewnątrz ten zamknięty sysem ekologiczny będzie przypominał trawiaste wzgórze z pofałdowaną zieloną powierzchnią, a w środku ma powstać tropikalny ogród. Dzięki półprzezroczyste konstrukcji dachu możliwe jest kontrolowany dostępu światła słonecznego do wnętrza. W Biodóm planowane jest też otwarcie olbrzymiego nowoczesnego akwarium morskiego o objętości 3 mln litrów ze szkółką rekinów.
*