KulturaMuzyka

Węgierski przebój z Festiwalu Piosenki Tanecznej w 1966 r. “Nie będę twoją zabawką” .

Węgierski Festiwal Piosenki Tanecznej był organizowany i transmitowany przez Węgierską Telewizję Publiczną w latach 1966-1994  roku. Węgrzy, niezależnie od pokolenia, wciąż pamiętają wykonawców pierwszej edycji, a piosenka, która zdobyła wtedy pierwsze zajmuje szczególne miejsce w ich sercach.  

Węgierska muzyka
Jury węgierskiego Festiwalu Piosenki Tanecznej w 1966 r. Wśród oceniających jest także Zsuzsa Koncz

Na Węgrzech siła żywiołu pierwszego Festiwal Piosenki Tanecznej (Táncdalfesztivál) była tak wielka, że podczas transmisji telewizyjnej ruch samochodowy praktycznie stanął,  a na ulicach całego kraju nie było żywej duszy. Piosenka „Nie będę twoją zabawką” (Nem leszek a játékszered) zaśpiewana przeze Kati Kovács, przedstawicielkę młodej generacji beat, otrzymała główną nagrodę i największy aplauz publiczności.  

Czytak też Kati Kovács na Festiwalu w Sopocie

Sukces piosenki „Nie będę twoją zabawką” utorował drogę beatowi  na Węgrzech, a także wzmocnił  środowiska feministyczne. Słowa omalże wykrzyczane przez Kati Kovács, “Nigdy nie będę twoją zabawką, jeśli nie mogę być dla ciebie wszystkim, ja nigdy” interpretowane są nie tylko w kontekście miłosnym, ale także w kontekście walki kobiet o swoje prawa. 

Czytaj też Hymn solidarności ze strajkami nauczycieli

Utwór ten odśpiewywany jest często podczas demonstracji węgierskich środowisk feministycznych, na przykład podczas protestu przeciwko zmianom w tzw. ustawie aborcyjnej we wrześniu 2022. Co prawda i tu można siÄ doszukać “sercowych klimatów”, bo rozporządzenie wydane przez ministra spraw wewnętrznych przewidywało obowiązek słuchania bicia serca przed podjęciem decyzji o terminacji ciąży

Protesty w Budapeszcie
Protest przed Parlamentem we wrześniu 2022 r. przeciwko wprowadzeniu zmian do tzw. ustawy aborcyjnej. Jednym z odśpiewanych utworów był “Nie będę twoją zabawką” Kati Kovács.

Jeden komentarz do “Węgierski przebój z Festiwalu Piosenki Tanecznej w 1966 r. “Nie będę twoją zabawką” .

Możliwość komentowania została wyłączona.

00:00
00:00