Dwa bratankiKulturaMuzyka

Węgierskie aranżacje polskich przebojów

W 2023 r. z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w ramach programu “Felczak lemezek” (Płyty Felczaka) ukazał się album “Deska”.  Znajdują się na nim m.in. takie polskie przeboje jak “Nie pytaj o Polskę” Obywatela G.C., “Z imbirem” Corteza, czy “Varsovie” Brodki, oczywiście po węgiersku. 

„Kiedy się poznaliśmy, zostałem zalany polską kulturą, a co za tym idzie, dużą dawką polskiej muzyki – przefiltrowaną przez moją żonę. Mimo, że nie rozumiałem ani słowa z tekstów, od razu uderzyło mnie to, jak bardzo ekscytujący, wyrafinowany, bogaty i niepowtarzalny był ten muzyczny świat z jego genialnymi artystami – i szybko przywiązałem się do tych piosenek. Nie bardzo wierzyłem, że istnieje coś takiego jak „dusza polska i węgierska”, które splatają się w szczególny sposób, ale straciłem co do tego pewność, gdy tylko poczułem, jak polskie piosenki w naszych rękach łączą się z węgierskim językiem i gustem”. – wyznaje Illés, producent albumu.

Przemiły polsko-węgierski akcent, świadczący o sile osobistych relacji pomiędzy naszymi narodami. Zresztą historia Pomnika Polsko-Węgierskiej Przyjaźni, a także Dnia Przyjaźni też miała swój początek w inicjatywie pary polsko-węgierskiej Urszuli i Jánosa Kollara z Győr. 

Cały tekst o powstaniu albumu “Deska” autorstwa Anny Nagy, żony Illésa, znajduję się w w 326-327 nr “Polonii Węgierskiej” na str. 8.

Album „Deska” dostępny jest na Spotify.

00:00
00:00