AktualnościBudapesztKultura

Lomtalanítás czyli wystawki

Lomtalanítás czyli wystawki

Dziś wystawki są w XI. dzielnicy, choć oficjalnie tylko od 18 do 24 godz. można wynosić rzeczy na ulice, już wczoraj wieczorem zaczęły zapełniać się chodniki.

Instytucja wystawek w Polsce najbardziej kojarzy się z wyjazdami do Niemiec w latach 80-tych i 90-tych. Trudno było uwierzyć, że za darmo można sobie wziąć do domu całkiem sprawne jeszcze telewizory, magnetofony czy meble. To, czego Niemcy już nie potrzebowali, u nas uchodziło często za szczyt techniki i spełnienie marzeń. 

Swoją tradycję wystawek mają także Węgrzy. Raz do roku mieszkańcy każdej dzielnicy Budapesztu mają możliwość pozbycia się wszystkich niepotrzebnych gratów, mogą po prostu wystawić je na ulicę. Jest to świetna naturalna segregacja odpadów. Bo to, co dla jednych nie stanowi już żadnej wartości, innym spada jak z nieba. I nie jest to tylko gratka dla mniej zamożnych mieszkańców, ale także dla koneserów np. starych mebli, obrazów, książek czy zdjęć. W ten właśnie sposób powstało największe węgierskie archiwum zdjęć online Fortepan. 

Wystawki, Fortepan
Wystawka na ulicy Nagy Diófa w VII dzielnicy, 1979. Fortepan.

Jeden komentarz do “Lomtalanítás czyli wystawki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

00:00
00:00