BudapesztRozrywka

Sylwester w Budapeszcie

Sylwester w Budapeszcie

Mały poradnik dla bawiących w Sylwestra i Nowy Rok w Budapeszcie

wiadomości z Budapesztu - Sylwester
Fot. megaport.hu
BÚÉK!

Nie raz pewnie będziecie to słyszeć i zachodzić w głowę, co też to może znaczyć. Jest to skrót od „Boldog Új Évet Kívánok!” czyli „Życzę Szczęśliwego Nowego Roku!”. 

Co Węgrzy jedzą w Sylwestra i w Nowy Rok?

Typowe tradycyjne dania w Sylwestra i w Nowym Roku to parówki, zupa z soczewicy (lub inne dania z roślin strączkowych) i pieczone prosię. Napoje to szampan i wino grzane. I oczywiście – jak przy każdej okazji – wino. 

 
Czy otwarte są w tym czasie jakieś sklepy spożywcze?

Jeśli chodzi o zakupy, to sytuacja przedstawia się z grubsza rzecz biorąc w następujący sposób. Po pierwsze Biedronki na Węgrzech nie ma. Największe sieciówki spożywcze to Lidl, Aldi, Tesco, Auchan i węgierskie CBA. 

Godziny otwarcia:

Lidl – 31 grudnia do godziny 16, 1 stycznia zamknięte

Aldi – 31 grudnia do godziny 16, 1 stycznia zamknięte

Tesco – 31 grudnia do godziny 18, 1 stycznia zamknięte

Auchan 31 grudnia do  godziny 16, 1 stycznia zamknięte

CBA – w zależności od lokalizacji sklepu do 14 lub 15, 1 stycznia zamknięte

Sieciówki całodobowych spożywczaków:

Manna ABC – 31 grudnia, 1 stycznia – czynne całą dobę

Roni ABC – 31 grudnia, 1 stycznia – czynne całą dobę

UWAGA! Podaję te informacje zgodnie z doświadczeniem i info na ich stronie. Gdyby coś było nie tak, nie biorę odpowiedzialności. 

W każdej dzielnicy znajduje się kilka mniejszych tzw. no name sklepików nocnych. Waluta obowiązująca na Węgrzech to wciąż forint, aczkolwiek zdarzają się sklepy akceptujące płatność w euro. Płatność kartą powinna być wszędzie możliwa, o ile nie ma jakiejś nagłej sytuacji typu “właśnie terminal nie działa”. I jeszcze raz UWAGA! Na jarmarkach świątecznych płatność tylko kartą!

Czytaj też: Autobusem retro po Budapeszcie
Before party

Zanim rozpoczną się bale sylwestrowe, Węgrzy już za dnia żegnają stary rok. 

Do jednej z najpopularniejszych imprez w ciągu dnia należą wyścigi konne organizowane od 1999 roku na jedynym na Węgrzech torze wyścigowym przy ulicy Kerepesi, który obecnie nosi nazwę Kincsem Park, Park Mojego Skarbu. Nazwę nadano na cześć niezwyciężonej klaczy  Kincsem (Mój Skarb), dumy węgierskiego sportu konnego, znanej na świecie jako Hungarian miracle”, „Hungarian wonder”. W 2017 roku powstał film pt. „Kincsem” w reżyserii Gábora Herendiego, opowiadający historię klaczy na tle wątku wielkiej namiętności, stąd pewnie jego polski tytuł “Miłość i hazard”.

W tym roku na teren torów wyścigowych wejść można już od południa, pierwsza gonitwa rozpoczyna się o godzinie 13, a ostatnia o 20. 

Organizatorzy zapewniają wiele emocji nie tylko związanych z wyścigami konnymi i zakładami, ale także z występem Dj-ów, oferty gastronomicznej i jedyną w swoim rodzaju atmosferą. Bilety w cenie 3000 ft. (poniżej 14 roku życia za darmo) do nabycia na miejscu lub online.

Jeśli chcielibyście połączyć zakupy delikatesów spożywczych z zabawą przedsylwestrową,  powinna Was zainteresować impreza organizowana na targowisku przy ulicy Fény w Budzie (tuż obok Centrum Handlowego Mammut). New Year Warmup a Fény utcai piacon już od godz. 11 podczas delektowania się najwyborniejszymi produktami nie tylko z Węgier możecie w rytm muzyki granej przez Dj-i nastroić się odpowiednio na wieczór.

Wielkie imprezy

Wspomnę tu kilka propozycji, z uwzględnieniem różnych gatunków muzyki.

Zacznę od imprezy kultowego Tilos Radio czyli Radia Zakazanego. To pierwsze społecznościowe radio działające na Węgrzech już ponad 30 lat. To wokół niego skupia się węgierskie środowisko alternatywne, niezależna kultura i wielki kawał muzyki z całego świata. Możecie posłuchać go także online.

W tym roku w klubie Gödör odbędzie się Tilos Szilveszter 22-23, wielkie granie z najsłynniejszymi DJ-ami tworzących tą rozgłosnie . Bilety do nabycia online lub przy wejściu, cena 5000 ft, po północy 2000 ft. 

Instant-Fogas Komplexum – w centrum miasta, w stylu knajp w ruinach ogromny wielopoziomowy kompleks rozrywki, zapewniający tej nocy tańce i muzykę Hip hop, Techno, House, R’n’B, Bass,Trap, Urban Music, Reggaeton,Latin, Pop, Puerto Rico Top, Funk, Disco i pewnie jeszcze coś przeoczyłam. Zajrzyjcie tu sami, opis wydarzenia i info o cenie biletów także po angielsku.

Dürer Kert – daleko od centrum, ale warto. Państwo w państwie. Wielka gratka zwłasza dla miłośników muzyki goa. Stop the Time – New Years Eve 2022 – impreza rozpoczyna się o 22 i trwa do 6 rano! Bilety na miejscu od 5000 ft.

Wiadomości z Budapesztu - Sylwester Durer Kert

Miłośnikom jazzu polecam Sylwester w Budapest Jazz Club w XIII dzielnicy. Wszystkie szczegóły po angielsklu dostępne na stronie klubu. Wszystkim wielbicielom muzyki ludowej i domów tańca proponujemy tę noc spędzić  w Fonó Budai Zeneház.

Kameralnie

Jedermann od 20 godz., wstęp wolny, bez rezerwacji stołów, Dj-je z płyt analogowych puszczać będą jazz, soul, reggae, rocksteady, afro-music. 

Gdansk Booksotre Café –  od godz. 19, wstęp wolny, małe miejsce w XI. dzielnicy z polskim akcentem. Głównie lokalsi i sympatycy miasta wolności. 

Pótkulcs – od 17, wstęp wolny, rezerwacja stołu zalecana, DJ Nairobi będzie grał muzykę taneczną z całego świata.

wiadomości z Budapesztu - Sylwester
Fot. FB Jedermann
Sylwester pod gołym niebem

W tym roku w Budapeszcie nie zabraknie też imprez pod chmurką. Warto rozpatrzyć tą opcję zwłaszcza ze względu na zapowiadaną korzystną pogodę tego wieczoru. 

Tradycyjnie już pożegnanie starego roku odbędzie się na jarmarku świątecznym na placu Vörösmarthyiego (Vörösmarthy tér), przy słynnym deptaku uliczce Váci. Organizatorzy zapewniają muzyczną oprawę i pokaz sztucznych ogni. Stoiska z gastronomią czynne będą do 5 rano!

Amatorzy ulicznych bali będą mogli także odwiedzić jarmark bożonarodzeniowy przed Bazyliką, który w tym roku został wybrany najpiękniejszym jarmarkiem świątecznym na świecie. Do codziennych atrakcji należą rozpoczynające się o 16.30 koncert, a o 17.30 pokaz malowania światłem na przedniej ścianie Bazyliki.

Wiadomości z Budapesztu - jarmark adwentowy
Jarmark świąteczny przed Bazyliką w Budapeszcie

Nie trzeba jednak wjeżdżać do centrum miasta, by podłączyć się do wspólnej zabawy sylwestrowej na świeżym powietrzu. Na głównym placu w XVII dzielnicy Budapesztu, w Rákosmente, o godz. 20 rozpocznie się Szilveszter Rákosmentén – Buli a Fő téren z muzyką z płyt, koncertem zespołu Takáts Tamás Blues Band i gastronomicynzmi atrakcjami. Koniec imprezy organizatorzy wyznaczyli na godzinę 2 rano.

Na koniec wspomnę o trwającym już od 29 grudnia 3-dniowym festiwalu żegnającym stary rok na Zamku Vajdahunyadiego (Vajdahunyad-vár) w Lasku Miejskim. Reklamowany jest jako największa impreza sylwestrowa na świeżym powietrzu w Budapeszcie. Za dnia i wieczorem, na małych i dużych czekają tu wszelkiego rodzaju atrakcje. Oprócz tradycyjnych węgierskich potraw i napitków oferowanych przez kramarzy w Sylwestra odbędzie się tu bal maskowy. Niestety, nigdzie nie można znaleźć informacji w jakich godzinach odbywa się festiwal. Znalazłam za to wiadomość, która zniechęcić może większość Polaków. Otóż 29 grudnia gwiazdą festiwalu była Rosja – w ramach Vodka Budapest Show można było skosztować 30 rodzajów rosyjskich wódek, jak i innych kulinarnych specjałów. W każdym razie gdybyście w Sylwestra wybrali się w tamte okolcie, zamek zobaczyć warto. 

Nie zapominajcie o tym, że Budapeszt to miasto wód termalnych. Polecam zarówno „przed” jak i „po” imprezie, ale także „zamiast”. Większość term czynna 31 grudnia w godz. 9-18, a 1 stycznia od 10-20. W łaźni Rudas znajdującej się u podnóża Wzgórza Gellerta w godz. 21-3 odbędzie się wieczór sylwestrowy NEW YEAR’S EVE – SNOW MADNESS PARTY ze występem DJ, pokazem świetlnym sztucznych ogni, a także pokazem bąbelków imitujących płatki śniegu. Tego jeszcze w tym roku nie grali!

BÚÉK! 

Prosto z Budapesztu,

Marzena Jagielska

Budapeszt wiadomości - Szechenyi Baths
Łaźnia im. Széchenyiego. Széchenyi Gyógyfürdő Fot. www.bizarreglobehopper.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

00:00
00:00