Społeczeństwo

Nie tylko Budapeszt protestuje

Nie tylko stolica protestuje

Ze zwolnionymi nauczycielami ze szkół w Budapeszcie solidaryzują się także poza stolicą. W 70-tysięcznym mieście Érd dziś w godz. 9:30 -10:00 przed biurem rejonowego kuratorium oświaty protestowała pokojowo grupa kilkudziesięciu pedagogów, rodziców i lokalnych samorządowych działaczy oświatowych. 

Więcej na ten temat: Kto będzie dziś uczył?

Większość protestujących przybyła z Budaörs. Na miejscu pojawił się patrol policji, prawdopodobnie wezwany przez kuratorium. Całe zajście nagrywała lokalna telewizja.

Na transparentach trzymanych przez protestujących można było przeczytać m.in.  następujące hasła: „Bez nauczycieli nie ma przyszłości”, ”Chcemy odpowiedzialnego ministerstwa oświaty!” „Moja skóra jest zbyt cenna, abym mógł to na stare lata wytrzymać!”, „Po co to kuratorium?”

Wiadomości Węgry - protesty w Erd
Policja chroni wejścia do budynku kuratorium oświaty w Érd Fot. Piotr Bedyński

Biuro kuratorium podczas protestu pozostawało zamknięte. Nikt z urzędników nie zareagował, mimo że działo się to w czasie urzędowych godzin otwarcia i protestujący telefonicznie prosili. Demonstranci z pomocą funkcjonariuszy policji przekazano do rąk rejonowego kuratora petycję, domagającą się przywrócenia do pracy 8 nauczycieli zwolnionych represyjnie ze szkół budapesztańskich 2 dni temu.

Więcej na ten temat: W węgierskich szkołach znów wrze

Zgromadzeni kilkukrotnie odśpiewali pieśń Kossutha (Kossuth nóta), najpopularniejszą pieśń werbunkową węgierskiej Wiosny Ludów.

Przeciwko przedstawicielowi protestujących, przekazującemu petycję, policja uruchomiła postępowanie z powodu braku zgłoszenia zgromadzenia.

Na Węgrzech z powodu destrukcji szkolnictwa i represyjnych zwolnień nauczycieli odbywa się obecnie seria protestów uczniów i nauczycieli. Są to: biwak i demonstracje przed budynkiem MSW w Budapeszcie, strajki nauczycieli, zakwalifikowane przez władze jako nielegalne, oraz obywatelskie nieposłuszeństwo zgłoszone przez ponad 500 nauczycieli, regularne protesty i strajki siedzące głównie uczniów szkół średnich.

Gwoli wyjaśnienia na Węgrzech Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rządu Orbána odpowiedzialne jest również za oświatę i służbę zdrowia.

Nagranie z protestu do obejrzenia tu.

Prosto z Budapesztu: Piotr Bedyński

Wiadomości Węgry - demonstracja w Erd
Protest przeciwko zwolnionym nauczycielom w Érd. Fot. Piotr Bedyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

00:00
00:00